Komponenty i systemy obrazowania

Specyfikacja Nbase-T  definiuje nowy typ protokołu Ethernet, który pozwala przekroczyć oryginalny konstrykcyjny limit 1Gbps dla skręconej pary przewodów.  Nbase-T przenosi 2.5,  5 i 10Gbps.   Oryginalnie był rozwijany dla telekomunikacji, ale w sposób naturalny wszedł do Machine Vision dopasowując pasmo łącza do wymagań nowoczesnych kamer CMOS. 

Charakterystyka sytemu Nbase-T

  • Pasmo 5Gbps 
  • Grabberless
  • tanie kable CAT 5e, CAT 6, 100m bez repetytorów
  • standardowa (tania) infrastruktura sieciowa (NbaseT/GigE)
  • Dostępne kamery:  linescan e2v  Eliixa+  quad line 4kpxl x 140kHz(mono) /  100kHz (kolor) 
Dlaczego powstał Nbase-T?

NBASE-T powstał z powodu rozwoju sieci bezprzewodowych w budynkach biurowych. Obecnie najczęściej instalowane bezprzewodowe access-points IEEE 802.11ac mogą transmitować dane z prędkością większą niż 1 Gbps. Naturalnie chcemy przekazywać te dane dalej liniami o jak najwyższej szybkości łącza czyli Ethernet 10 Gbps.

Jednak ze względu na dużą ilość okablowania CAT5 aktualnie zainstalowanego w budynkach (700 mld metrów według Ethernet Alliance), przejscie na 10 GigE wymagałoby kompletej wymiany infrastruktury. Byłoby to niezwykle kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie.
Potrzebny był sposób, aby transmitować więcej niż 1 Gbps używając istniejącego okablowania CAT5e. Tak narodził się Nbase-T w swoich variantach -2.5Gbps i -5Gbps.